Суспільно-політичні настрої жителів Харкова: Травень 2021 року

Суспільно-політичні настрої жителів Харкова: Травень 2021 року

Київський міжнародний інститут соціології

З 7 до 16 травня 2021 року КМІС провів у м. Харкові опитування громадської думки. Методом особистого інтерв’ю з використанням планшета (computerassisted personal interviews, CAPI) було опитано 800 респондентів, що мешкають і зареєстровані у м. Харкові за стратифікованою за районами 3-х ступеневою стохастичною вибіркою з квотним відбором на останньому ступені, що репрезентативна для населення міста віком від 18 років.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн–ефекту 1,5) не перевищує: 3,5% для показників близьких до 50%, 3,1% — для показників близьких до 25%, 2,1% — для показників близьких до 10%, 1,6% — для показників близьких до 5%.

Оцінка напрямку справ у м. Харкові і топ-пріоритети для міста

Серед жителів Харкова переважають позитивні оцінки напрямку справ у місті: 48% вважають, що справи розвивають у правильному напрямку, проти 32,8%, які, навпаки, вважають, що вони розвиваються в неправильному напрямку.

Діаграма 1

У місті Харкові, на Вашу думку, події розвиваються у правильному чи неправильному напрямку?

Серед запропонованого переліку сфер розвитку найбільше респондентів обирали медицину – 68,3%. Топ-сферами також є ремонт житлового фонду (54,1%), внутрішньоквартальні дороги (49,6%), соціальний захист населення (45,4%) і двори та прибудинкові території (41,5%).

Діаграма 2

Які сфери розвитку Харкова, на вашу думку, повинні стати пріоритетними для нового складу міськради? Можливі декілька варіантів відповіді.

Довіра до публічних персон

Найбільше жителів Харкова довіряють І. Терехову. Серед усіх респондентів 47,5% довіряють І. Терехову, не довіряють – 36,1% (баланс довіри-недовіри становить +11,4%).

Рівень довіри до інших персон зі списку нижчий, зокрема, за винятком Є. Мураєва баланс довіри-недовіри є нульовим (Ю. Світлична) або від’ємним (тобто тих, хто не довіряє, більше, ніж тих, хто довіряє – інші персони зі списку). Є. Мураєву довіряють 33,4% серед жителів Харкова, не довіряють – 24,5% (баланс – +8,9%). Проте в його випадку потрібно враховувати, що третина жителів міста не знають його. Найменше мешканці Харкова довіряють М.Добкіну (баланс – -11,9%) та О.Фельдману (баланс – -11,5%)

Таблиця 1

Наскільки Ви довіряєте чи не довіряєте наступним місцевим політичним і громадським діячам?

% серед усіх респондентів

Рейтинг і антирейтинг кандидатів на виборах мера Харкова. Думки щодо того, хто переможе на виборах

Респондентам під час інтерв’ю спочатку показувався список можливих кандидатів без, а потім з суб’єктами висування.

Якщо не вказувати суб’єкт висування, серед запропонованого переліку кандидатів на середину травня 2021 року найбільшу підтримку має І. Терехов – за нього проголосували б 27,6% серед усіх респондентів, що становить 36,5% серед тих, хто збирається голосувати і визначився з вибором. На другому місці – М. Добкін, якого підтримують 16,3% серед усіх респондентів і 21,5% серед тих, хто визначився.  

Далі йдуть Ю. Світлична (відповідно, 11,5% і 15,2%), Є. Мураєв (8,9% і 11,7%), О. Фельдман (5,3% і 6,9%). Інші кандидати мають нижчу підтримку.

Таблиця 2

За кого з кандидатів ви б проголосували, якби позачергові вибори Харківського міського голови відбувалися б наступної неділі і список кандидатів був таким?

Список без вказування суб’єкта висування кандидатів

У разі списку з вказуванням суб’єкти висування також найбільшу підтримку мають І. Терехов і М. Добкін. За І. Терехова проголосували б 29% серед усіх респондентів і 38,2% серед тих, хто визначився. За М. Добкіна проголосували б 16,4% серед усіх респондентів і 21,6% серед тих, хто визначився. Інші кандидати мають нижчу підтримку.

Таблиця 3

А за кого з кандидатів ви б проголосували, якби позачергові вибори Харківського міського голови відбувалися б наступної неділі і список кандидатів був таким?

Список з вказуванням суб’єкта висування кандидатів

Найвищий антирейтинг мають М. Добкін (27,4% серед усіх респондентів за жодних обставин не голосуватимуть за нього) і О. Фельдман (22,4%). Антирейтинг інших кандидатів – 9-17%.

Діаграма 3

А за кого ви не проголосували б у жодному разі? Можливі декілька варіантів відповіді.

Найбільше респондентів – 42,3% – вважають, що на виборах мера, якби вони відбувалися зараз, переміг би І. Терехов. Ще 17% вважають, що переміг би М. Добкін. Менше респондентів вважають, що переможе хтось з інших кандидатів.

Діаграма 4

А хто, на вашу думку, переміг би на позачергових виборах мера Харкова, якби вони відбулися наступної неділі?

Рейтинг і антирейтинг партій на виборах до міської ради

Якби вибори до Харківської міської ради відбувалися в середині травня і в них брали участь зазначені партій, найбільше голосів отримав би «Блок Кернеса «Успішний Харків» – за нього проголосували б 35,3% серед усіх респондентів і 45% серед тих, хто збирається голосувати і визначився з вибором. Далі йде «ОПЗЖ», яку підтримують 12,6% серед усіх респондентів і 16,1% серед тих, хто визначився з вибором. Також до міської ради потрапили б «Блок Світличної «Разом!» (відповідно, 8,5% і 10,8%), «Слуга народу» (6,3% і 8%), «Партія Шарія» (5,5% і 7%), «ЄС» (4% і 5,1%). Інші партії мають нижчу підтримку.

Таблиця 4

За яку партію на виборах до Харківської міськради ви б проголосували, якби вибори

догори